Sprawy odszkodowawcze
Sprawy odszkodowawcze, choć jedne z najbardziej popularnych i pozornie prostych, często odznaczają się pewnym stopniem skomplikowania. W sprawach o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, niezwykle ważne jest skrupulatne przygotowanie dokumentacji dotyczącej szkody (lub krzywdy) a następnie wnikliwa jej analiza. Celem tych czynności jest, aby wystąpić z roszczeniem o kwotę odpowiadającą wysokości poniesionej szkody lub adekwatną wobec doznanej krzywdy, a także, aby roszczenie to skierować wobec właściwego podmiotu, może nim być np. ubezpieczyciel sprawcy szkody, czy też podmiotu leczniczego, w którym miał miejsce błąd medyczny. W zależności od rodzaju szkody, różna może być także droga do jej naprawienia. Wspieramy na etapie polubownym, w postępowaniu dotyczącym likwidacji szkody przez ubezpieczyciela oraz w postępowaniu sądowym w sprawach o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Pomoc prawna w sprawach odszkodowawczych skierowana jest do:
Poszkodowanych na skutek błędu medycznego
Niewłaściwe leczenie może powodować niekorzystne skutki dla zdrowia pacjenta. Popularnym określeniem dla nieprawidłowości w procesie leczenia jest „błąd medyczny”. Nie dotyczy to wyłącznie leczenia szpitalnego. Przeciwnie – błędy medyczne zdarzają się w niemal każdej dziedzinie medycyny. Dotyczą różnych rodzajów udzielanych świadczeń zdrowotnych, także w prywatnych gabinetach. Praktyka pokazuje, że wśród Pacjentów rośnie świadomość tego czym są prawa pacjenta, a także tego, że naruszenie praw pacjenta, wymaga rekompensaty. Walka o prawa pacjenta to walka także o zdrowie, a nie ma nic cenniejszego. W tych staraniach wspieramy pacjentów oraz ich rodziny.
Odszkodowanie za błąd medyczny
Dochodzone odszkodowanie służy pokryciu kosztów leczenia, koniecznych dla usunięcia skutków błędu medycznego, np. koszty wizyty u innego specjalisty, wydatki na zakup leków, zwrot kosztów dojazdu na zabiegi. Odszkodowanie za błąd medyczny to także sprawy dotyczące przyznania renty oraz sprawy o pokrycie kosztów przygotowania do innego zawodu. W ostatnich latach na popularności zyskują zabiegi medycyny estetycznej. Niestety zdarzają się sytuacje, w których zabieg medycyny estetycznej został źle wykonany, a efekty znacząco odbiegają od oczekiwań Pacjenta. Wspieramy w zakresie uzyskania odszkodowania za nieudany zabieg medycyny estetycznej.
Zadośćuczynienie za błąd medyczny
Błąd medyczny to często również cierpienie pacjenta fizyczne i psychiczne, którego „naprawieniu” służyć ma zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Rozumiemy, jak trudno jest ocenić rozmiary doznanej krzywdy. Dlatego na podstawie doświadczenia Kancelarii oraz aktualnej linii orzeczniczej, pomagamy oszacować wysokość należnego zadośćuczynienia za błąd medyczny.
Zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta
Chociaż ustawa o prawach pacjenta nie jest niczym nowym, świadomość prawnej ochrony praw pacjenta, jeszcze przebija się do świadomości społecznej. Jako Kancelaria prawa medycznego, pomagamy pacjentom w uzyskaniu zadośćuczynienia za naruszenie praw pacjenta, np. zadośćuczynienie za zabieg bez zgody pacjenta. Szerzej o temacie pisaliśmy na blogu we wpisie: Zgoda Pacjenta na zabieg – najważniejsze informacje.
Pomoc rodzinie osoby zmarłej na skutek błędu medycznego
Następstwem błędu medycznego może być również śmierć pacjenta. W tej trudnej dla rodziny pacjenta sytuacji, oferujemy wsparcie dotyczące uzyskania należnego odszkodowania i zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej. Pomagamy także w sprawach o uzyskanie renty z tytułu śmierci osoby najbliższej.
Poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych
Wypadek komunikacyjny, nawet z pozoru drobny, zazwyczaj powoduje wiele problemów. Wśród nich można wymienić: uszkodzony pojazd, konieczność zorganizowania pojazdu zastępczego, pogorszenie stanu zdrowia w tym koszty leczenia po wypadku. Odszkodowanie z OC sprawcy choć czasami trudne, możliwe jest do uzyskania.
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za uszkodzenie ciała
Częstym skutkiem wypadków komunikacyjnych jest uszczerbek na zdrowiu. Typowym przykładem mogą być urazy kręgosłupa szyjnego. Ubezpieczenie OC sprawcy wypadku obejmuje także takie konsekwencje. Odszkodowanie za wypadek, może również obejmować koszty leczenia po wypadku, koszty sprawowania opieki czy zakup leków i środków pielęgnacji. Pomagamy uzyskać także zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny, które pozwoli zrekompensować doznaną krzywdę.
Koszty naprawy pojazdu
Ubezpieczyciel sprawcy szkody zobowiązany jest do pokrycia kosztów naprawy pojazdu, w taki sposób jakby do szkody nie doszło. W praktyce wyegzekwowanie tego obowiązku bywa problematyczne. Spór z ubezpieczycielem sprawcy szkody, dotyczyć może kwoty niezbędnej do przywrócenia pojazdu do stanu sprzed szkody. Popularna „szkoda z OC sprawcy” to właśnie uzyskanie odszkodowania, które pozwoli naprawić uszkodzony pojazd, tak aby odzyskał on pełną funkcjonalność. Spór dotyczyć może takich składników kosztorysu naprawy jak: ilość roboczogodzin potrzebnych na naprawę, stawka za roboczogodzinę, jakość części zamiennych, a nawet zasadność naprawy (szkoda całkowita).
Wspieramy podczas postępowania likwidacyjnego (likwidacja szkody przez ubezpieczyciela) oraz na etapie postępowania sądowego.
Poszkodowanych w wyniku przestępstw
W wyniku przestępstwa osoba poszkodowana może utracić majątek np. w wyniku rozboju, kradzieży lub oszustwa. Zazwyczaj w takich wypadkach określenie rozmiarów szkody nie jest trudne. Należy we właściwy sposób zgłosić żądanie zasądzenia odpowiedniej kwoty. Jednak częste są sytuacje, w których na skutek przestępstwa powstanie szkoda innego rodzaju. W tym przypadku możemy mieć do czynienia, np. z kosztami leczenia ofiary pobicia czy utraconym w konsekwencji popełnionego przestępstwa zarobek. Przestępstwo może być także źródłem krzywdy, a osoba pokrzywdzona przestępstwem ma prawo do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Odszkodowanie oraz zadośćuczynienie dla pokrzywdzonych przestępstwem, mogą być dochodzone w ramach postępowania cywilnego lub postępowania karnego.
Poszkodowanych tzw. „szkodami planistycznymi”
Szkoda planistyczna ma miejsce, gdy w wyniku decyzji organów samorządowych, dochodzi do uchwalenia (lub zmiany) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To skutkuje obniżeniem wartości nieruchomości. Sytuacja, w której wartość nieruchomości spada, oznacza powstanie szkody, tzw. „szkody planistycznej”.
Uzyskanie należnego odszkodowania, umożliwiają przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z art. 36 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, właściciel nieruchomości dotkniętej szkodą planistyczną może żądać od gminy odszkodowania.
Roszczenie o odszkodowanie z tytułu szkody planistycznej, aktualizuje się w momencie zbycia nieruchomości i obejmuje różnicę pomiędzy wartością nieruchomości przed niekorzystną zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a ceną uzyskaną podczas sprzedaży po zmianie lub uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli właściciel nie zbywa działki, może on żądać wykupienia jej przez gminę lub ustalenia innej formy naprawienia szkody.
Kancelaria oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie dochodzenia odszkodowania za szkodę planistyczną już na etapie postępowania polubownego. Prowadzimy negocjacje z organami administracji publicznej celem uzyskania odszkodowania. Kancelaria świadczy także pomoc w trakcie postępowania sądowego. Sporządzamy pozwy oraz reprezentujemy interesy Klientów przed sądem, walcząc o uzyskanie satysfakcjonującej kwoty odszkodowania.