Zgoda Pacjenta na zabieg – o czym warto pamiętać
Wszystko co powinieneś wiedzieć o zgodzie Pacjenta na zabieg.
Według doniesień prasowych, schronienie w Polsce znalazło już ponad 400 tysięcy obywateli Ukrainy. Dalsza eskalacja konfliktu wskazuje, iż należy spodziewać się, że ta liczba znacząco wzrośnie. Poniżej najważniejsze informacje dotyczące wjazdu i pobytu obywateli Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej.
Obywatele Ukrainy mogą wjechać na terytorium RP i swobodnie przemieszczać się po Polsce, jak również pozostałych krajach strefy Schengen. Warunkiem jest posiadanie paszportu biometrycznego. Taki swobodny pobyt ograniczony jest czasowo i nie może przekroczyć 90 dni w ciągu ostatnich 180 dni. Cel przyjazdu i pobytu może być dowolny.
Tak, jeżeli jednak rodzice nie przyjeżdżają razem z dzieckiem lub przyjeżdża tylko jedno z nich, wówczas wymagana jest zgoda drugiego rodzica lub obojga rodziców. W treści zgody należy wskazać, w jakim okresie jest ważna, a także że dotyczy wjazdu do Polski. Należy również wskazać osobę, pod opieką której dziecko będzie pozostawało podczas pobytu na terytorium RP.
Obecnie trwają pracę nad rozwiązaniem kryzysu imigracyjnego związanego z wojną na Ukrainie. Do czasu przyjęcia szczegółowych rozwiązań obywatele Ukrainy chcący przedłużyć swój pobyt na terytorium RP mogą skorzystać z jednego z istniejących sposobów legalizacji pobytu. Poniżej informacja o najbardziej powszechnych sposobach.
Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest uzyskanie jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Wniosek taki należy złożyć do właściwego Wojewody (w tym województwie, gdzie wnioskodawca chce podjąć pracę). Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wydawane jest na czas określony – maksymalnie 3 lata. Uzyskanie tego zezwolenia potwierdza dokument- Karta Pobytu.
UWAGA: wniosek należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce
Kolejną podstawą ubiegania się o zezwolenie na pobyt jest okoliczność pozostawania w związku małżeńskim z obywatelem RP. Małżonek Polaka może uzyskać zezwolenie na pobyt nawet na 3 lata. Nie jest to jednak zgoda jednorazowa, po upływie okresu zezwolenia można składać kolejne wnioski. Małżonek obywatela RP, posiadający ważne zezwolenie na pobyt czasowy lub stały, może także złożyć wniosek w imieniu własnych dzieci.
Małżonek obywatela RP, który uzyskał zgodę na pobyt na tej podstawie, posiada pełny dostęp do rynku pracy. Uzyskanie przedmiotowego zezwolenia zastępuje konieczność uzyskania osobnego zezwolenia na pracę.