Zgoda Pacjenta na zabieg – o czym warto pamiętać
Wszystko co powinieneś wiedzieć o zgodzie Pacjenta na zabieg.
Już 26.03.2024 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 17.08.2023 r. o niektórych zawodach medycznych. Ich wpływ na całą branżę stomatologiczną będzie ogromny, a zawody medyczne istotnie się zmienią. Czytając dalej, dowiesz się jakie zmiany w prawie medycznym wprowadzi omawiana ustawa, a także jak powinieneś przygotować swój gabinet do nadchodzących zmian.
Kluczową zmianą jest uregulowanie zawodów higienistki i asystentki stomatologicznej w akcie prawnym rangi ustawowej.
Ustawa określa zasady wykonywania kilkunastu zawodów medycznych, związanych z różnymi dziedzinami medycyny. Znajdziemy tam postanowienia dotyczące zawodów takich jak instruktor terapii uzależnień, czy technik masażysta. Jak widać zakres omawianej regulacji jest niezwykle szeroki.
W interesującym nas zakresie ustawa dotyczy wykonywania zawodów medycznych takich jak:
– asystentka stomatologiczna,
– higienistka stomatologiczna
Dotychczas taka quasi-regulacja wynikała z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, w którym określano do jakich zadań przygotować ma szkolenie higienistki stomatologicznej oraz asystentki stomatologicznej.
Zmiana jest zatem kolosalna, ponieważ w miejsce przepisów mówiących o tym czego nauczać przyszłe higienistki i asystentki stomatologiczne, otrzymujemy kompleksową regulację ustawową. W ustawie wprost uregulowano jakie wymagania powinna spełniać higienistka i asystentka stomatologiczna, czym mogą zajmować się asystentki i higienistki stomatologiczne, a także w jakiej formie prawnej mogą działać na rynku.
Dla wszystkich zawodów medycznych przewidziana jest wspólna grupa wymagań, które musi spełnić osoba wykonująca którykolwiek z tych zawodów. Takich warunków ustawa wymienia sześć:
Jeżeli chodzi o wymóg wykształcenia lub kwalifikacji to jest on różnie skonstruowany w zależności od wykonywanego zawodu medycznego.
Od asystentki stomatologicznej wymaga się:
1) rozpoczęcia po dniu 31 sierpnia 2019 r. szkoły policealnej i uzyskania dyplomu zawodowego w zawodzie asystentka stomatologiczna,
lub
2) rozpoczęcia przed dniem 1 września 2019 r. szkoły policealnej i uzyskania tytułu zawodowego asystentka stomatologiczna lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje,
Od higienistki stomatologicznej wymaga się:
1) rozpoczęcia po dniu 30 września 2012 r. studiów w zakresie higieny dentystycznej i uzyskania tytułu zawodowego co najmniej licencjata albo inżyniera,
lub
2) rozpoczęcia przed dniem 1 października 2012 r. studiów na kierunku (specjalności) higiena dentystyczna (stomatologiczna) i uzyskania tytułu zawodowego co najmniej licencjata albo inżyniera,
lub
3) rozpoczęcia po dniu 31 sierpnia 2019 r. szkoły policealnej i uzyskania dyplomu zawodowego w zawodzie higienistka stomatologiczna,
lub
4) rozpoczęcia przed dniem 1 września 2019 r. szkoły policealnej i uzyskania tytułu zawodowego higienistka stomatologiczna lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie higienistka stomatologiczna.
Zgodnie z ustawą wykonywanie zawodu asystentki stomatologicznej polega na: „wykonywaniu czynności zawodowych w zakresie asystowania lekarzowi dentyście i utrzymania gabinetu w gotowości do pracy”.
Rozwinięcia tego lakonicznego określenia zakresu obowiązków asystentki stomatologicznej, należy spodziewać się w rozporządzeniu ministra zdrowia. To uszczegółowienie sygnalizowane jest już w samej ustawie i będzie miało ono formę rozporządzenia.
W projekcie rozporządzenia ministra zdrowia, zakres obowiązków asystentki stomatologicznej opisuje się jako obejmujący:
1) przygotowywanie gabinetu i stanowiska pracy lekarza dentysty do pracy;
2) asystowanie lekarzowi dentyście podczas wykonywania zabiegów;
3) przygotowywanie i przechowywanie leków i materiałów stosowanych w stomatologii;
4) przygotowanie, konserwowanie, dekontaminacja, przechowywanie narzędzi oraz sprzętu stosowanego w stomatologii zgodnie z przepisami;
5) prowadzenie dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego.
Natomiast praca higienistki stomatologicznej polega na: „wykonywaniu czynności zawodowych w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczeniu w procesie leczenia”.
Także w tym zakresie, rozwinięcie nastąpi w rozporządzeniu ministra zdrowia. W opublikowanym projekcie obowiązki higienistki opisuje się jako:
1) realizowanie świadczeń z zakresu profilaktyki stomatologicznej;
2) organizowanie prac związanych ze świadczeniem usług z zakresu stomatologii;
3) wykonywanie czynności administracyjnych i prowadzenie dokumentacji związanej z
funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego;
4) wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych, profilaktycznych, diagnostycznych i zabiegów rehabilitujących jamę ustną;
5) prowadzenie stomatologicznej edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach,
Wiedząc już kto może zostać asystentką lub higienistką stomatologiczną, a także na czym polega praca tych osób, warto zastanowić się nad tym w jakiej formie można wykonywać zawody medyczne.
Odpowiedź na tak postawione pytanie znajdziesz w art. 13 ust. 3 ustawy. Zgodnie z przywołanym przepisem, zawody medyczne można wykonywać w różnej formie, np. ramach wolontariatu jak i w ramach działalności gospodarczej.
Ustawa o niektórych zawodach medycznych, przewidziała je jako wykonywane w sposób samodzielny*.
Jedynie w wypadku osób, nieposiadających odpowiednio długiego stażu przewidziano półroczny okres wykonywania zawodu medycznego pod nadzorem.
Nadzór przewidziano dla osób, które nie wykonywały zawodu medycznego przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat. Nadzór dotyczyć będzie także osób dopiero zaczynających swoją przygodę z zawodem medycznym.
To jak w praktyce będzie wyglądał nadzór nad wykonywaniem zawodu, zależy od kierownika podmiotu, w którym wykonywane będą zawody medyczne. Osobę sprawującą nadzór wyznacza kierownik podmiotu, natomiast warunki wykonywania zawodu medycznego pod nadzorem określa umowa z tym podmiotem.
(* z pewnymi wyjątkami).
Jeżeli zatrudniasz higienistki lub asystentki, to już ostatni moment, aby zweryfikować, czy osoby te nadal będą mogły wykonywać zawody medyczne.
Ostatnie dni przed wejściem w życie ustawy to dobry moment, aby przemyśleć sposób działania naszego gabinetu. Należy rozważyć sposób sprawowania nadzoru oraz formę prawną współpracy.