Zgoda Pacjenta na zabieg – o czym warto pamiętać
Wszystko co powinieneś wiedzieć o zgodzie Pacjenta na zabieg.
Posiadanie narkotyków na własny użytek jest często poruszanym tematem. Nierzadko słychać głosy, że osoba, która posiada własny narkotyk „nikomu nie robi krzywdy”, więc nie powinna być karana za sam fakt posiadania go. Co w tej kwestii mówi prawo?
Posiadanie narkotyków, nawet w niewielkiej ilości, jest przestępstwem. Oceniając taki wypadek, w szczególności przy ewentualnym orzekaniu kary sąd bierze jednak pod uwagę ilość posiadanego środka, jego rodzaj oraz przeznaczenie.
Z uwagi na to, że zdecydowana większość przestępstw narkotykowych dotyczy osób, które są w posiadaniu nieznacznej ilości substancji odurzających z zamiarem samodzielnej konsumpcji prawo zawiera specjalny przepis dotyczący takich sytuacji. Chodzi o artykuł 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z nim możliwe jest umorzenie postępowania wobec osoby, która posiada narkotyk. Jednak nie w każdych okolicznościach – aby było to możliwe muszą zostać spełnione określone warunki. Ważna jest ilość posiadanej substancji, jej rodzaj oraz to, czy jest ona przeznaczona na własny użytek. Przepis umożliwiający umorzenie może być zastosowany tylko w sytuacji, gdy ilość narkotyku jest nieznaczna (sprawdź jaka to jest ilość <link>). Kolejnym warunkiem jest to, by narkotyk był w całości przeznaczony na użytek posiadacza. Jeżeli część jest przeznaczona dla kogoś innego szansy umorzenia już nie ma.
Artykuł 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii nie mówi o tym, że w każdym przypadku, gdy ktoś posiada narkotyki na własny użytek sprawa powinna być umarzana. Jest to raczej wskazówka dla organów ścigania, że tak można postąpić, ale pamiętajmy, że posiadanie narkotyków to przestępstwo. Ten przepis jest jednak solidnym argumentem, by wnosić o umorzenie.